Kolka u dziecka

Kolka u niemowląt spędza sen z powiek wielu młodym mamom. Kolka niemowlęca nie jest niebezpieczna, ale na pewno sprawia ból dziecku. Do tej pory nie wymyślono skutecznego leku na kolkę, który w sekundę by pomógł. Są natomiast domowe sposoby, przekazywane z pokolenia na pokolenie, które się sprawdzają. Jest kilka sposobów, które pomogą dziecku w razie ataku kolki. 

Co to jest kolka?

Kolka jest nagłym, bolesnym skurczem jelit. Pojawia się między 1 a 3 miesiącem życiem, a później nagle zanikają, nie pozostawiając na zdrowiu żadnych śladów. Można ją rozpoznać u niemowlaczka, gdy bardzo płacze, nie da się go uspokoić, pręży się oraz podciąga nóżki do brzuszka, a brzuszek jest twardy. Ataki kolki najczęściej pojawiają się o tej samej porze. Dolegliwości te występują najczęściej po południu lub wieczorem. Trwać mogą kilka minut, a nawet kilka godzin. Nie jest znana przyczyna tych wystąpień, ale sugeruje się że sprzyjać atakom może niedojrzały przewód pokarmowy dziecka, który nie radzi sobie z pokarmem, nawet takim jakie jest mleko matki, które jest łatwo przyswajalne. Znana jest również teoria, że atak kolki może być spowodowany spożywaniem mleka krowiego przez matkę lub niedobór laktazy, czyli enzymu trawiącego cukier mleczny. Niekorzystny wpływ ma również zbyt duża ilość połykanego powietrza podczas ssania, ponieważ pęcherze powietrza zbierają się w przewodzie pokarmowym i wywołują wzdęcia oraz skurcze jelit. Od niedawna krąży również teoria, że kolka może być wynikiem zmęczenia lub dużej ilości bodźców, którym jest poddawany przez cały dzień.

Kiedy już nasze dziecko złapie atak kolki najważniejsze jest nie wpadać w panikę!

Najlepiej jest wtedy przytulić maluszka, nosić na rękach, kołysać, aby spróbować je uspokoić. Gdy już uda się troszkę uspokoić dziecko, można skorzystać z któregoś ze sposobów poniżej. Nie każdy jednak może przynieść zamierzony skutek, dlaczego trzeba znaleźć najodpowiedniejszy dla nas.

Ratunek dla bolącego brzuszka

Pierwszym sposobem jest położenie dziecka na brzuszku i masowanie jego plecków. Leżenie na brzuszku, powoduje delikatny ucisk, który spowoduje wydalenie gazów i usprawni pracę jelit. Gdy natomiast dziecko leży na plecach, można podciągnąć kolanka do brzuszka- ma to ten sam skutek.

Drugim rozwiązaniem jest masaż antykolkowy, który polega na wykonywaniu powolnych, okrężnych ruchów zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, a następnie lewą dłonią należy robić koła, a prawą półkola (ruchy do środka brzuszka).

Trzecim rozwiązaniem są ciepłe okłady np. ciepła pieluszka czy poduszeczka żelowa z apteki podgrzana wcześniej w wodzie.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *