Większość dorosłych par w pewnym okresie swojego życia decyduje się na dziecko. Niestety najnowsze badania pokazują, że około 15% związków w wieku rozrodczym jest bezpłodna. Dla wielu z tych par ostatnią szansą na swoje wymarzone dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe tak zwane In-vitro.

Zapłodnienie In-vitro to skomplikowana procedura medyczna polegająca na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik ale w warunkach laboratoryjnych czyli poza układem rozrodczym kobiety.

Jak wygląda proces zapłodnienia in-vitro?

Proces procedury zapłodnienia In-vitro rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej czyli podawanie zastrzyków hormonalnych, którym celem jest wywołanie wzrostu u kobiety odpowiedniej ilości dojrzałych pęcherzyków w jajnikach. Sam proces zapłodnienia polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem. Ten manewr może być wykonywany na wiele sposobów. W tej chwili najczęściej używaną metodą, jest metoda mikromanipulacji, czyli wprowadzenia pojedynczego plemnika do wnętrza komórki jajowej. W momencie kiedy wprowadzamy plemnik do komórki jajowej dochodzi do połączenia dwóch gamet czyli tworzy się nowe życie. W tym momencie otrzymujemy zarodek, który przez kolejne 3 do 5 dni rozwija się w warunkach laboratoryjnych pod kontrolą embriologów i kiedy naukowcy stwierdzą, że zarodek rozwija się prawidłowo zostaje podany do macicy kobiety. Ten transfer ten polega na wstrzyknięciu zarodka przez bardzo cienki oraz bardzo miękki cewnik przygotowany przez naukowców do macicy, która od jakiegoś czasu została przygotowana na przyjęcie zarodka.

Jak przebiega ciąża zapłodnionej komórki jajowej przez metodę In-vitro?

Poza pierwszym okresem, około ośmiu tygodni, kiedy kobieta potrzebuję przyjmować przygotowane specjalne dla niej leki do podtrzymania ciąży, nie różni się niczym od normalnej ciąży, kiedy to komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik w macicy. Oczywiście w następnym tygodniach do porodu należy postępować tak samo jak w przypadku normalnej fizjologicznej ciąży i wstawać się w określonych terminach do lekarza celem kontroli oraz przyjmowąć wszystkie niezbędne leki zalecane przez lekarza prowadzącego. Dodatkowo, zawsze należy przypominać, że jest to ciąża zapłodniona In-vitro.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *